„През октомври 2020 г. Правителството прие тъй дълго чаканата Национална програма за опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите за периода 2020-2030 година. Програмата е разработена в съответствие с член 24 ал.1 от Закона за почвите и дефинира цели и  мерки за практическо приложение на държавната политика за опазване на почвените ресурси на национално, регионално и местно ниво“ заяви професор Венета Кръстева, заместник директор в Института по почвознание агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“ към Селскостопанска академия в интервю за Агрозона.

Продължителност на програмата

Националната програма съдържа петгодишен план за действие, в съответствие с изискванията на Закона и дава рамка за местните власти при прилагане политика за опазване на почвите на областно и общинско ниво. Програмата определя една дългосрочна стратегия и има ключова роля за практическо приложение на политиката за почвите, тъй като дефинира конкретни цели и мерки за тяхното опазване, не само за централните и местни институции, но и за обществените организации и гражданите.
В резултат на изпълнение на програмата и заложените в плана за действие мерки ще се осигури намаляване и предотвратяване на вредното въздействие на процесите на деградация върху почвите, възстановяване на увредените и нарушени почви и тяхното устойчиво управление в съответствие с европейските и национални изисквания и нормативни документи.
Генералната стратегическа цел на програмата е свързана с опазване и устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите и е под мотото „Устойчиво ползване на земите, осигуряващо високо равнище на съхраняване функциите на почвите, висока продуктивност, поддържане на екосистемите и благоденствие на обществото“, коментира проф. Кръстева.

820 млн. лв. бюджет за четирите стратегически цели в програмата

„В програмата са формулирани четири стратегически цели. Първата цел е подобряване на административния капацитет. Правните инструменти по прилагане на екологичното законодателство и информационната обезпеченост, с цел устойчиво управление на почвите. Към тази цел са обособени две основни направления с формулирани мерки, като са представени очакваните резултати при изпълнението им. Постигането на стратегическа цел 1 се основава предимно на предприемане на управленски мерки, свързани с провеждането на обучения, подобряване на административния капацитет, подобряване на приложимостта на екологичното законодателство за опазване,  устойчиво ползване и възстановяване на повредените почви, както и подобряване на информационната обезпеченост на съответните обществените организации. За постигане на тази стратегическа цел са предвидени към 2 500 000 лв.“, заяви проф. Кръстева.

Предотвратяване възникването на деградационни процеси

„Втората стратегическа цел, която е заложена в програмата е предотвратяване възникване на деградационни процеси, възстановяване и съхраняване функциите на почвите. Към тази цел са обособени седем основни направления с формулирани мерки, като са представени очакваните резултати при изпълнението им. Постигането на стратегическа цел 2 е свързана с предотвратяване възникването на деградационни процеси, както и предприемане на мерки за възстановяване на почвите, засегнати от тези процеси, което ще доведе до съхраняване на продуктивните, филтриращите и буферни функции на почвата, осигуряване на по-благоприятни условия за функционирането на екосистемите и възстановяване и поддържане на биоразнообразието върху тях. За тази стратегическа цел са предвидени към 597 милиона лева“, коментира зам. директорът.

Управление на почвите като природен ресурс и екосъобразно земеползване

Стратегическа цел три е устойчиво управление на почвите като природен ресурс и екологосъобразно земеползване. Там са обособeни пет направления, едно от тях е усвояване на земеделски земи в райони, изправени пред природни и други специфични ограничения. Втората тема е развитие на селското стопанство към подобряване на почвеното плодородие и високо устойчиво управление на почвите. Едно от направленията е възстановяване на горските площи, адаптация към климатичните промени и други. За осъществяването на тази стратегическа цел са предвидени към 212 милиона лева.
Стратегическа цел четири, която е и последната отбелязана в програмата е  ангажиране на обществеността в проектите по управление и устойчиво ползване и опазване на почвите. За постигане на стратегическата цел държавата възнамерява да отдели към осем милиона лева.“, заключи проф. Кръстева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *