Министерство на земеделието, храните и горите представи проекти на инвестиционни мерки в горския сектор по време на видеоконферентно заседание на Тематичната работна група (ТРГ) за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 г. Дискутираните проекти на мерки са финансирани по линия на Европейски земеделски фонд за развитие на земеделието и селските райони (ЕЗФРСР).

За прилагане на мярката „Предотвратяване и възстановяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ е изработена методика и е извършено класифициране на горите в България по степени на риск от горски пожари.  Предвижда се по тази интервенция да се подпомагат създаване, подобряване и поддръжка на противопожарна инфраструктура, изграждане или подобряване на водоизточници  и наблюдателни пунктове за борба с пожарите и горски пътища. Включени са и  дейности по предотвратяване и ограничаване на разпространението на неприятели и болести, както и възстановяване на пострадалите гори чрез презалесяване с местни дървесни или храстови видове.

Предвидените за подпомагане дейности в „Инвестиции, подобряващи устойчивостта и екологичната стойност на горските екосистеми“ ще допринесат до устойчивост, дълговечност и подобряване на всички екологични показатели на гората, както и нейната привлекателност. Насочени са към превръщането на издънковите гори в семенни, превръщане на иглолистните култури на нетипични месторастения в естествени насаждения, както възстановяване и поддръжка на полезащитни горски пояси.

Обсъдена беше и интервенцията „Подпомагане провеждането на отгледни сечи в недържавните гори“, която предвижда освен провеждане на планираните отгледни сечи и закупуването на специализирана горска техника за тяхното провеждане. Тя ще спомогне за запазване многофункционалността на горите и конкурентоспособността на собствениците им, за да могат те да продължат с устойчивото им управление.

Интервенцията „Първична преработка и маркетинг на дървесина“ ще доведе до диверсификация на икономическите дейности в селските райони, създаване на нови работни места и по-пълно оползотворяване на добитата дървесина.

Подходът Воденото от общностите местно развитие (ВОМР) ще се прилага „отдолу – нагоре“ посредством местни инициативни групи, така че местните общности формулират, избират и одобряват приоритети и стратегия за интегрирано развитие на териториите и общностите. Финансирането през следващия програмен период, както и през настоящия, ще се осигурява от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд+, като подкрепата от един или от повече европейски структурни и инвестиционни фондове ще се обуславя от нуждите и потенциала на съответната територия. Размерът на подкрепата по ЕЗФРСР ще бъде в размер до 10% от бюджета на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Предвижда се да се разшири териториалния обхват на подхода като се увеличи и броя на местните инициативни групи.


Подробна информация по мярката за„Залесяване на земеделски и неземеделски земи“ може да откриете тук:

Подпомагат залесяването с интервенция по Стратегическия план за развитие на земеделието

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *