Работна група обсъди коментарите от общественото обсъждане на насоките за кандидатстване по целевия прием за подмярка 4.1. Събитието събра на едно място представители на различни сектори от земеделието, които обсъдиха ключови предизвикателства и възможности за финансиране по подмярката. Основните акценти и изводи от срещата, представи в интервю за Агрозона Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България.
Акценти
„Основният проблем е, че голяма част от земеделските производители са недопустими за кандидатстване поради липса на довеждаща инфраструктура от поливни системи. Този проблем изисква спешно решение през Стратегическия план за развитие на земеделието. Всяко отлагане поражда риск да загубим средства по ПРСР. Кой механизъм ще използва отделният земеделски производител не е важно. Важното е да се реализират максимално на брой проекти, които да ни гарантират устойчивост в бъдеще. Очевидно климатичните изменения налагат бързи и адекватни мерки“, заяви Гълъбов.
Готовността на птицевъдите
„Мярката се очаква от целия животновъден сектор с нетърпение. Птицевъдите имат интерес към инвестиции за решаване на проблемите както с питейните и отпадъчните води, така и с водата необходима за технологични нужди. Мярката открива отлични възможности пред животновъдите. Освен това не липсва интерес към батерии за съхранение на електроенергия. Животновъдите се надяват на подкрепа, за да направят бизнеса устойчив и автономен.“, допълни още той.
Трябва ли да се отложи приема?
„Зърнопроизводителите търсят възможности за създаване на поливни площи. Истината е, че това е най-важната инвестиция за българското земеделие. Въпросът е, че тази мярка не решава проблемите с управлението на водите и довеждащата инфраструктура за напояване. Може обаче да се постигне отлична синергия с други мерки, по които вече се реализират инвестиции. Създаването на поливни площи изисква големи инвестиции и е дълъг процес. Според нас тази мярка осигурява добри възможности на всички сектори и трябва да се отвори, за да не загубим средства по ПРСР“, коментира Гълъбов.
Основни предизвикателства на птицевъдите, свързани с водата
„Птиците не се интересуват от състоянието на собствените водоизточници и проблемите на централно водоснабдяване. Те имат ежедневни нужди както от вода за пиене, така и от технологична вода за охлаждане. Изграждането на буферни съдове е задължително за всяка животновъдна ферма. Буферните съдове обаче изискват и съответните инсталации за третиране на водата, както при постъпване в съдовете, така и при постъпване в поилните системи. Инсталациите за пречистване и охлаждане на технологични води, за да се използват повторно, работят ефективно, особено ако черпят електроенергия от собствен ВЕИ. Днес разполагаме с нови технологии. Необходими са големи инвестиции.“, заяви още той.
„Земеделието изисква дългосрочна, последователна политика и много инвестиции. Създаването на устойчиви модели е голямо предизвикателство. По отношение на управлението на водите държавната администрация е големият длъжник на земеделците.“, заключи Гълъбов.