Тя е насочена към животновъдните обекти, пострадали от остри заразни болести
„Финансирането на проектните предложения по подмярка 5.2 „Инвестиции за възстановяване на потенциална на земеделските земи и на селскостопанския природен потенциал, нарушени от природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития” от ПРСР ще бъде до 100%” съобщи в предаването „Агрозона” по радио „Фокус” Любомир Митов – старши експерт в дирекция Развитие на селските райони, отдел Частни мерки към Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ).
Той уточни, че инвестицията по подмярка 5.2 е насочена към земеделски стопани, които трябва да са регистрирани по Наредба 3, да имат минимален икономически размер на стопанствата към момента на подаване на проектните предложения 8000 стандартен производствен обем (СПО) на стопанството, съсобственици или ползватели на животновъдни обекти, регистрирани преди 1 януари 2018 г, които са регистрирани по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност и отговарят на изискванията на животновъдните обекти. Допълнително изискване към животновъдните обекти и към земеделските стопани е, че животновъдните обекти трябва да са засегнати от силно заразна болест и това е довело до 30% на общото СПО на стопанството, коментира още експертът. Инвестициите по подмярка 5.2 на ПРСР са за закупуване на животни за разплод и репопулация, като животните трябва да са унищожени в следствие на силно заразна болест, възникнала в съответното стопанство.
„Целта на подмярка 5.2 е да се възстанови производственият потенциал на животновъдни обекти в следствие на възникнали остри заразни заболявания по свине, птици и дребни преживни животни. Предвидената инвестиция по цялата подмярка е 8 млн. евро, като 85% е европейско, а 15% национално финансиране. Максималната стойност на едно проектно предложение е до левовата равностойност на 1 млн. евро.
Експертът уточни, че в момента се разработват критерии за оценка, които ще бъдат гласувани от Комитета по наблюдение на ПРСР, както и проект на насоки, които ще бъдат обсъдени от тематичната работна група, а след това ще бъдат достъпни за обществено обсъждане.
Според Любомир Митов предвид пострадалите животновъдни стопанства в следствие на установените огнища на АЧС, Инфлуенца по птиците и други заболявания по дребните преживни животни, би трябвало да има сериозен интерес към мярката. „Процентът финансиране е до 100% така, че това ще възстанови икономическите сили на самите земеделски стопани и на производството.”, допълни той.